קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
יולי
19
מאת עינב קרן-שיינהולץ

גם אתם שמעתם על דיאטת ה-HCG?

תזונה נכונה, זו הדרך!

לפני שבוע, כאשר הנחתי קבוצה לאורח חיים בריא וירידה במשקל, עלתה השאלה לגבי הדיאטה "המופלאה" HCG. מאז, יצא לי לשמוע במספר מקרים שונים (ביניהם, היום ממוכרת בחנות בגדים) על השימוש הרווח יחסית בדיאטה הזו. למי שלא יודע, להלן הסבר קצר על הדיאטה וכמובן דעתי בנושא.

Human Chorionic Gonadotropin – HCG הוא הורמון המיוצר על ידי השליה במהלך חודשי ההיריון הראשונים ומופרש בשתן של נשים הרות. אחד מתפקידו הוא לדאוג שהעובר יקבל בחודשי ההתפתחות הראשונים שלו את האנרגיה ואת רכיבי התזונה שהוא זקוק להם כדי לגדול. לדברי התומכים בדיאטה, אספקת האנרגיה מגיעה ממחסני השומן באזורים שונים מגוף האם, שבהם מצויה רמה גבוהה של ההורמון. בדרך זו גם אם האֵם אינה צורכת מספיק קלוריות, רזרבות השומן שלה יספיקו כדי שהעובר יקבל את מה שנחוץ לו.

בשנות ה-50 העלה הרופא הבריטי, ד"ר אלברט סימונס, את ההשערה שטיפול בזריקות יומיות של הורמון ה-HCG עשוי לעזור בהפחתת משקל. הוא החליט לנסות את הטיפול בהורמון באנשים בריאים בעלי עודף משקל, ודיווח שהיקף הירכיים והמותניים שלהם הצטמצם, וגם התיאבון שלהם פחת משמעותית. לאחר ניסויים באנשים בריאים, הוא הגיע למסקנה שמתן הורמון ה-HCG בזריקות לאנשים בעלי עודף משקל מדכא את התיאבון. כמו כן, לדבריו ההורמון גורם לפירוק השומן בגוף ולשימושו לאנרגיה, כך שאין צורך בקבלת אנרגיה מהאוכל. הוא פיתח תכנית דיאטה שכללה זריקות יומיות ותפריט מוגבל למשך 40 יום. בתום כל סבב נדרשה הפסקה של 6 שבועות, כדי לצמצם את הסיכוי לפיתוח עמידות להורמון ולחדש את הרגישות.

כיום, לפי אתר משרד הבריאות: "משרד הבריאות מזהיר את הציבור בישראל שלא לרכוש מוצרי דיאטה וירידה במשקל המכילים HCG דרך אתרי אינטרנט. הורמון ה-HCG איננו מאושר על ידי משרד הבריאות להרזיה. הורמון ה-HCG הוא הורמון שמיוצר בתקופת ההיריון ומשמש בעיקר כתרופת מרשם בטיפול באי פריון אצל נשים". בשל הנחיות אלו, יצאו לאחרונה טיפות וספריי הומאופטי של הורמון ה-HCG, אשר לא דורש מרשם רופא ועל כן, ניתן לרכוש אותו בקלות גם דרך האינטרנט. דיאטת HCG היא תוכנית המבוססת על אותו תוסף בשילוב תפריט של 500 קלוריות ליום. התוכנית נמשכת 40 יום, בה מרססים את התמצית ,שגורמת לדיכוי התאבון, 3 פעמים ביום.

לאחר הפתיח הארוך, מה דעתי?

יצא לי לשמוע סיפורים ולהיתקל במספר אנשים שעשו את הדיאטה. חלקם מדווחים על ירידה משמעותית במשקל והרגשה טובה וחלקם מדווחים שהפסיקו את הדיאטה באמצע כיוון שחשו סחרחורות, דופק מהיר, מצב רוח ירוד ותופעות נוספות.

אני יודעת שתהליך הירידה במשקל הנו תהליך ארוך ולעיתים מייגע, בעיקר כיוון ששינוי לא יכול לקרות בן לילה וכמו בתחומים אחרים, אנחנו נוטים לחפש "פתרונות קסם". מבחינתי הדיאטה הזו יוצרת התמכרות כלשהי, כיוון שהסיכויים שאדם שהתרגל לתפריט של 500 קלוריות ויחזור לאכילה רגילה, אפילו דלת קלוריות (1200 קלוריות ביום) לא יעלה במשקל, נמוכים מאוד. בנוסף, בדיאטה של 500 קלוריות קשה לקבל את אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים שאנו זקוקים להם וייתכן ויש פגיעה לטווח הארוך שאיננו מודעים לה כרגע.

לסיכום, במקרה של ירידה במשקל, אני חושבת שלסגל אורח חיים בריא זו הדרך.
מיצאו לכם את המסגרת המתאימה ותתחילו לעשות שינוי אמיתי!
תזונה נכונה לחיים בריאים- זה המוטו :)

החלטתי לצרף גם כתבה של ערוץ 2 בנושא - מה עומד מאחורי "דיאטת הפלא"?

הוספת תגובה