קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
אפר'
04
מאת עינב קרן-שיינהולץ

עשר המכות (גרסת 2012)

בין הנקיונות לבין מציאת סידור לילדים במהלך החג, הגיע הזמן להתמודד עם החשש הגדול שלנו – האוכל.

אז למה בעצם מדאיג אותנו חג פסח?

דבר ראשון, מדובר ביציאה מהשגרה – רובנו בחופש או עובדים חצאי ימים. בדומה לסופ"ש שמוציא אותנו מה"אזור הנוח" שלנו, כך גם חג הפסח.

דבר שני, האוכל השתנה- לקחו לנו את המאכל הכי בסיסי – הלחם.

אילו מכות יש בפסח?

1. מצות - מצה = 2 פרוסות לחם = 4 פרוסות לחם קל. המצה פחות משביעה מהלחם והצרה הגדולה שהיא ממש טעימה עם שוקולד :)  צריך לזכור ששטח המריחה של מצה גדול יותר מאשר פרוסת לחם ושם מתווספות לנו קלוריות. הקפידו על כמות המצות, אל תתייחסו אליהן כאל נשנוש ובחרו בתבונה מה נמרח על המצה.

2. ארוחות החג - ההרגשה הכללית בפסח היא שכל הזמן אוכלים. אנחנו מרבים להתארח ולארח ואל נשכח את ליל הסדר. כיוון שהרבה אנרגיה נכנסת לגוף, מטרתנו להוציא כמה שיותר – לכן, טיילו עם משפחה וחברים והקפידו על פעילות גופנית.

3. עצירות - מכה גדולה שלא תמיד נעים לדבר עליה אך מטרידה את רובנו. המצות אינן מכילות סיבים או נוזלים, ולכן גורמות לעצירות. איך נוכל להימנע מכך? שתו כ-10 כוסות מים ביום, הרבו באכילת ירקות ובצעו פעילות גופנית – כל אלו יעזרו להניע את המעיים.

4. ביצים - נראה שהן מופיעות בכל תבשיל או מאפה בחג. זכרו זאת והשתדלו לצמצם כמויות.

5. קינוחי פסח - עוגות ועוגיות החג בדרך כלל מכילות כמות גדולה של אגוזים, שקדים וקוקוס- כל אלו עתירים בשומן. לכן, כאשר מתחשק משהו מתוק עדיף לקחת פרי או פרכית אורז/רבע מצה+ ממרח טעים.

6. שקדים ואגוזים -  ב- 100 גר' אגוזים יש כ -  700 קק"ל. אומנם אגוזים מכילים שומן הנחשב כבריא ומומלץ, אך עדיין יש להסתפק בכמות יומית קטנה. מנה אחת של פיצוחים יכולה להיות: 7 שקדים לא קלויים או 4 אגוזי מלך או פקאן.

7. שמן - הרבה ממאכלי החג מטוגנים, מה שמוסיף קלוריות ושומן רווי למאכל. השתדלו להימנע מטיגונים או השתמשו בתרסיס שמן.

8. אלכוהול - זכרו שהוא מכיל קלוריות רבות. אל תפריזו בכמויות והעדיפו יין יבש על פני יין ממותק (תירוש).

9. "על האש" - עוד הזדמנות לשלוף את המנגלים ולהתחיל לנפנף :) שימו לב שאתם בוחרים בשרים רזים (כגון סינטה ופילה), עוף או דג ומוסיפים ירקות בשלל צבעים (שיפודי ירקות, סלטים).

10. רגשות האשם - הן נמצאות בין ארוחה לארוחה, אך זכרו שאין סיבה שהן יופיעו. ניתן ליהנות מארוחת החג (שתכלול אפילו 2 קניידלעך…) ולחזור למחרת לשגרה שלנו – פעילות גופנית, אכילת ארוחות מסודרות, ירקות ועוד.
רגשות האשם מובילות לכך שלא נאמין ביכולתנו להצליח ואין סיבה שנרגיש כך.

שיהיה חג שמח עם תזונה נכונה!

 

הוספת תגובה