קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים

"מחר מתחילים דיאטה! אבל בשביל מה… הרי בדיאטה הקודמת עליתי חזרה את ה-20 ק"ג שהורדתי… אבל אין ברירה, יש חתונה של הבת ואני חייבת להראות במיטבי…בכל זאת, האמא של הכלה".

הדיאלוג הפנימי הזה מוכר לכם בצורה כזו או אחרת?

כמה פעמים התלבטתם אם לעשות דיאטה? כמה פעמים הייתם בדיאטה והרגשתם שנתתם את הכול, אבל לא הצלחתם לשמור על המשקל החדש?

אתם צודקים! שינוי זה לא דבר קל. חשוב לזכור שדיאטה היא עוד שינוי באורח החיים שלנו וכמו בכל שינוי זה דורש מאיתנו כוח רצון והתמדה.

שני חוקרים בשם פרוצסקה ודיקלמנטה בנו את מודל "מעגל השינוי" שתקף לכל שינוי בחיינו ורלוונטי גם לשינוי באורח החיים, הדיאטה. החוקרים התבססו על כך ששינוי הוא תהליך המתרחש על פי אותם כללים ושלבים, מבלי תלות בנושא השינוי. לדבריהם, יש סדרה של פעולות שיש לבצע כדי להתקדם בבטחה אל יעד השינוי הקבוע.

חשוב לזכור:

  1. יש לעבור את כל שלבי המעגל ו"קיצורי דרך" לא מחזיקים זמן רב.
  2. המודל לא סתם נבנה בצורת מעגל- ניתן לנוע בו קדימה ואחורה.
  3. זמן השהות בכל שלב אינו קבוע ומשתנה מאדם לאדם.
  4. שינוי הוא תהליך. הוא לא קורה בן לילה.

 

נעבור על השלבים בהקשר לשינוי באורח החיים:

  1. קדם הרהור – בשלב זה אנחנו לא ערים לבעיה ולא חושבים שיש צורך לטפל בה. לא חושבים שאנחנו סובלים מעודף משקל או שמצבנו עלול להשפיע על בריאותנו. ייתכן ובשלב זה נגיע לפגישה עם דיאטנית, אך לא מהסיבה הנכונה לנו- ייתכן ובן הזוג שלח אותנו או שקיבלנו הפנייה מהרופא.
  2. הרהור- בשלב זה אנחנו ערים לבעייתנו, אך נוהגים באמביוולנטיות כלפי השינוי – "אני יודע שהמשקל העודף לא בריא לי, אבל צריך ליהנות מהחיים ולא לחיות במגבלות לגבי כל דבר". אדם יכול להישאר בשלב זה תקופה ארוכה.
  3. החלטה- החלטנו לעשות שינוי. ייתכן וההחלטה תהיה רק הצהרה "אחרי החגים אני מתחיל דיאטה" או כוונה ממשית להיכנס לתהליך השינוי.
  4. פעולה- עושים פעולות שמקדמות את השינוי שלנו- ביצוע פעילות גופנית, קנייה נבונה בסופר או שתיית כמות מספקת של מים ביום.
  5. שימור- זהו השלב התובעני ביותר. מטרתנו לשמר את מה שעשינו בשלב הפעולה כשהשאיפה היא ליצור שינוי קבוע.
  6. נפילה- שלב זה הוא חלק מהמעגל, כלומר זהו שלב הכרחי בשינוי. הדבר החשוב הוא לדעת להתאושש מהנפילה. יכולות להיות לנו "נפילות קטנות" כמו אכילת כמויות גדולות של אוכל בחגים ומיד לאחריהם אנו חוזרים לשלב השימור או "נפילות גדולות" כמו עלייה של המשקל שהורדנו שיכולות להחזיר אותנו שוב לשלב ההרהור. יש לזכור שגם בתחומים אחרים, לא תמיד מצליחים בניסיון הראשון ומכל נפילה אנו יוצאים מחוזקים ועם כלים נוספים להתמודדות.

נסו למצוא איפה אתם נמצאים במעגל השינוי בכל הנוגע לתזונה נכונה ואיך אתם חושבים שאתם יכולים להתקדם הלאה או לשמר את מקומכם – כלומר, את הישגכם (משקל היעד, ביצוע פעילות גופנית וכדומה).

שיהיה שבוע טוב עם תזונה נכונה :)

 

הוספת תגובה