קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
יוני
23
מאת עינב קרן-שיינהולץ

הצלחת שלנו

My Plate

רובנו מכירים את פירמידת המזון שמנחה אותנו לאכילה נכונה. הפירמידה הראשונה הוצגה בשנת 1992 ועודכנה בשנת 2005. בפירמידה הייתה חלוקה של קבוצות המזון, תוך דגש על דגנים מלאים, ואף הוסיפו ציור של איש מטפס במדרגות כדי להדגיש את חשיבות הפעילות הגופנית. כעת יצא משרד החקלאות האמריקאי עם המלצה חדשה והפירמידה הוחלפה בצלחת – My Plate.

קיימת טענה שהפירמידה, כפי שהוצגה עד כה, לא הייתה ברורה לכולם ולכן התקשו ליישם אותה. השימוש בצלחת לעומת זאת יותר פשוט. כל אחד יכול לקחת את צלחת האוכל שלו ולמלא אותה בסוגי המזונות בהתאם לציור.
לפי ההמלצה ב-My Plate – מחצית מצלחת האוכל שלנו תורכב מפירות וירקות בשל ערכם התזונתי הגבוה (סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים ונוגדי חימצון), מחצית מפחמימות וחלבונים בכמות שווה וכמובן לדאוג ולצרוך סידן.

באתר http://www.choosemyplate.gov/ שמים דגש על מספר דברים:

  1. תיהנו מהמזון, אך איכלו פחות – "הכל במידה"

  2. הימנעו מאכילת כמויות גדולות.

  3. דאגו שמחצית מהצלחת שלכם תורכב מפירות וירקות – פירות (בעיקר במגוון הרחב שמציע הקיץ) יכולים להוות קינוח בריא ומזין והירקות יוצרים תחושת שובע בכל ארוחה כמעט עם אפס קלוריות.

  4. דאגו שלפחות מחצית מהדגנים שלכם יהיו דגנים מלאים – הם יוצרים תחושת שובע ומספקים סיבים תזונתיים שלהם אפקט הגנתי מפני מחלות לב וסרטן

  5. עיברו לחלב רזה.

  6. כשאתם בוחרים מזון כגון מרק, לחם וארוחות קפואות השוו בין כמויות הנתרן במזונות השונים ובחרו במזון המכיל את כמות הנתרן הנמוכה ביותר- עודף נתרן בתזונה עלול להוביל ליתר לחץ דם ומשם הדרך למחלות לב וכליות קצרה.

  7. שתו מים במקום משקאות ממותקים – המשקאות הממותקים מהווים סוכרים פשוטים ללא יתרונות תזונתיים- "קלוריות ריקות". העדיפו מים להרוות את צימאונכם.

בתפריט השמאלי, תחת נושאים (Subjects) ניתן לגשת לכל קבוצות המזון (Food Groups) בצלחת. אני ממליצה לכולכם בחום להיכנס לכל אחת מהקטגוריות בצלחת ולראות את הפירוט המלא של אילו מזונות כדאי לבחור. אתם מוזמנים גם לפתוח את תצוגת המזונות השונים (Food Gallery), כך תוכלו לדוגמה, לראות לאיזו קבוצה שייכת שעועית שחורה, איך היא נראית ומה נחשבת מנה של שעועית:

Cooked Black Beans — 1/2 cup
Cooked Black Beans — 1/2 cup

חשוב לשים לב שההמלצות באתר הן לאוכלוסיה הכללית מבחינה בריאותית. כלומר, אדם אשר סובל לדוגמה מסוכרת, לא יכול לאכול כמות גדולה כזו של פירות ועליו להתייעץ עם דיאטנית לגבי תפריט המתאים לו.


שיהיה לכולכם סוף שבוע נעים עם תזונה נכונה לחיים בריאים!

  1. אלכס כתב,

    לדאוג לזה שמחצית מהצלחת היא פירות וירקות בהחלט לא פשוט, אך צריך לשאוף לזה.

הוספת תגובה