קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
ינו'
22
מאת עינב קרן-שיינהולץ

תזונה נכונה גם לילדים

יצא לי לסדר קצת את מעמד העיתונים בבית וסופסוף להציץ בעיתוני השבוע שהצטברו שם. בעיתון "מעריב" מה- 8 בינואר שמחתי לראות כתבה מעודדת אודות השמנת ילדים. בכתבה "הקטנים ירדו בגדול" נכתב אודות מעקב שנעשה אחרי 500 ילדי גן ברחבי הארץ, אשר הגננות מעבירות להם את התוכנית "תפור עליי" של משרד הבריאות. התוכנית "תפור עליי" עוסקת בין היתר בחשיבותה של ארוחת הבוקר והגברת המודעות לפעילות גופנית כחלק מאורח חיים בריא. לשמחתי, בעקבות התוכנית הייתה ירידה של 40% במספר הילדים שסבלו מועדף משקל.
בתחילת התוכנית 26.2% מהילדים היו בעלי עודף משקל. לצורך העניין, אם ניקח את הנתון הזה כמייצג את כלל אוכלוסיית ילדי הגן במדינת ישראל – 1 מכל 4 ילדים סובל מעודף משקל!

תזונה בגיל צעיר חשובה מאוד – היא המפתח לגדילה ולהתפתחות ועלינו להקפיד על תזונה נכונה אצל ילדנו. גדילה תקינה מושפעת מכמות ומטיב הרכיבים התזונתיים השונים הנמצאים במזונות. כהורים יש לשים דגש על מספר דברים בתזונת ילדינו:

  • קלוריות - האנרגיה הנדרשת לפעילות יום יומית, לגדילה ולהתפתחות מוטורית ושכלית. צריכה קלורית גבוהה מדי עלולה לגרום להשמנה בילדים, דבר העלול להוביל למגוון מחלות, ירידה בביטחון העצמי ובעיות חברתיות. צריכה קלורית נמוכה מדי יכולה לעכב את הגדילה.
  • פחמימות – חיוניות במיוחד לפעילות המוח והשרירים והן מהוות מקור אנרגיה מרכזי. כפי שהזכרתי בעבר מקורות טובים לפחמימות הם דגנים מלאים, לחם, אורז ,תפוחי אדמה, דייסות, קטניות וכו'.
  • חלבונים - אבני הבניין של הגוף, חיוניים לבניית תאים ושרירים, לגדילה ולתפקוד הורמונים ואנזימים שונים. מקורות טובים לחלבון הם מוצרי חלב, בשר, ביצים וקטניות.
  • שומנים - נחוצים להתפתחות מוחית של התינוק (מסיבה זו משרד הבריאות לא ממליץ על מתן מזונות דלים בשומן לילדים מתחת לגיל שנתיים) ומספקים חומצות שומן חיוניות לגופינו. מקורות טובים לשומן: שמן זית וקנולה, אגוזים, אבוקדו וכו'.
  • ויטמינים ומינרליםויטמין A, ברזל, אבץ וסידן חיוניים במיוחד לגדילה.

פרט למרכיבי התזונה, יש להקנות לילדנו הרגלי תזונה נכונים כבר מגיל צעיר:

1. להקפיד על אכילת ארוחת בוקר – לפני היציאה לבי"ס או לגן יש לדאוג שילדנו יאכל דבר מה, גם אם מדובר בארוחה קטנה כגון פרי. ארוחה זו צריכה להיות בנוסף לכריך ארוחת העשר שיאכל בבית הספר. מטרת הארוחה היא לשבור את צום הלילה ולתת אנרגיה להמשך היום.

2. להקפיד לשתות מים – בתוך תיק בית הספר יש לשים בקבוק מים ולא מיץ. הכל עניין של הרגל ואם נקפיד על כך שילדנו ישתה בעיקר מים, הוא רק ירוויח מכך.

3. בזמן הארוחה, להתרכז באוכל – את הארוחות בבית יש לאכול ליד השולחן ולא לעסוק בפעילויות אחרות בזמן האכילה, כגון צפייה בטלוויזיה או הכנת שיעורי בית. כאשר לא מתרכזים באכילה, יש נטייה לאכול יותר ולא לזכור שאכלנו, מה שיוביל בהמשך לצריכת קלוריות עודפת.

4. גיוון האוכל – יש להקפיד לגוון לילדנו את התפריט היומי. החל מהכריך אותו לוקח לבית הספר (ממרח גבינה, טחינה או ביצה) וכלה בארוחות הביתיות. גיוון באוכל יספק לילדנו את כל אבות המזון, הויטמינים והמינרלים.

5. הגבילו צריכת ממתקים – אין צורך למנוע מילדנו אכילת ממתקים באופן מוחלט, אולם אין צורך לתת יד חופשית. נחליט על שעה ביום בה מגיע לילדנו "פינוק היום" וניתן לו להחליט האם הוא מעוניין בו באותו היום או לא.

6. פעילות גופנית – יש לעודד את ילדנו לבצע פעילות גופנית. בין אם על ידי כך שנרשום אותו לחוגים כגון ג'ודו או בלט לבין אם נדאג לפעילויות משפחתיות אקטיביות כגון טיול משפחתי בסוף השבוע או צעדה בפארק.

7. אל תשכחו! ההורים מהווים מודל חיקוי לילדיהם. אם אתם לא אוכלים פירות וירקות או צופים בטלוויזיה בזמן האוכל, אל תצפו מילדכם לנהוג אחרת. מוטלת עליכם אחריות כבדה.

הקפדה על תזונה נכונה כבר מגיל צעיר תבטיח לילדכם עתיד בריא יותר!

ילדים

הוספת תגובה