קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
דצמ'
26
מאת עינב קרן-שיינהולץ

"יין ישמח לבב אנוש" – האם גם הקלוריות?

השנה החדשה בפתח ואני מאמינה שרובכם כבר תכננתם תוכניות לערב הסילבסטר. בין אם מדובר בבילוי בפאב או בדאנס בר לבין הרמת כוסית באווירה ביתית, כנראה שאת השנה האזרחית החדשה נקבל עם כוסית אלכוהול ביד.

אז מהו האלכוהול? (ויקיפדיה לעזרתנו…)

"אתנול הוא סם פסיכואקטיבי מסוג מדכא, מרגיע-מרדים, ומצוי בכל המשקאות החריפים, והוא זה שמקנה להם את השפעתם הפיזיולוגית על גוף האדם. הדומיננטיות הרבה של האתנול בקרב משפחת הכוהלים, וכן ההשפעה הרבה של המשקאות החריפים על התרבות האנושית, הביאו לכך שבשפת היום-יום מכונה האתנול- כוהל או אלכוהול"

על מה עוד משפיע האלכוהול חוץ מאשר על מצב הרוח שלנו ?

מחקרים מראים שצריכה מוגברת של אלכוהול מעלה רמות כולסטרול רע (LDL), טריגליצרידים ורמות סוכר בדם – כל אלו מהווים גורמי סיכון למחלות לב. בנוסף, עלולה להיות פגיעה בכבד שמסוגל לספוג רק כמויות קטנות של אלכוהול ולכן מומלץ לא לאתגר אותו ולא להעמיס עליו בתדירות קבועה או באופן חד פעמי כמות גדולה מדי של אלכוהול.

לעומת זאת, צריכה מתונה של אלכוהול מעלה רמות כולסטרול טוב (HDL) ומורידה ערכי סוכר בדם ובכך עוזרת במניעת מחלות לב. המסקנה היא שצריכת אלכוהול בכמות מתונה (מנה אחת לאישה ושתי מנות לגבר ביום, כאשר מנה נחשבת פחית בירה, כוס יין או 40 מ"ל משקה חריף) יכולה להועיל לנו. לצערנו, על אף כל היתרונות שלו האלכוהול מכיל לא מעט קלוריות ויש להתחשב בכך בתפריט היומי.

כמה קלוריות יש בכוס או כוסית משקה?

האלכוהול הוא סוג של פחמימה ובגלל המבנה הייחודי שלו תרומתו הקלורית היא 7 קלוריות לגרם לעומת 4 קלוריות לגרם פחמימה או חלבון ו- 9 קלוריות לגרם שומן.

לפני שאציין כמה קלוריות מכיל כל סוג משקה, כלל אצבע – ככל שאחוז האלכוהול גבוה יותר, כך גם הקלוריות
משקה קלוריות ל-100 מ"ל לדוגמא
בירות: 35-45 קק"ל בקבוק (330 מ"ל) – 120-150 קק"ל
יינות: 80-115 קק"ל כוס (150 מ"ל) – 120-170 קק"ל
ליקרים:
(כגון, איריש קרים, קוואנטרו, דרמבוי ועוד)
115-285 קק"ל כוסית (30 מ"ל) – 35-85 קק"ל
משקאות חריפים:
(כגון, וויסקי, ערק, ג'ין ועוד)
285-315 קק"ל כוסית (60 מ"ל) –170-190 קק"ל

בנוסף למשקה עצמו, אסור לשכוח את התוספות שבדרך כלל מגיעות לצד האלכוהול: בוטנים, זיתים וכדומה. כל אלו מכילים כמות גבוהה של שומן שאומנם גורמת לספיגה איטית יותר של האלכוהול, אך גם מתבטאת בכמות קלוריות גבוהה שמתווספת לקלוריות שבמשקה. עדיף לשתות כוס מים לצד המשקה האלכוהולי, אשר תועיל באותה מידה לספיגה איטית של האלכוהול, אך לא תוסיף לנו קלוריות מיותרות.

איך ניתן לשלב את האלכוהול בתפריט היומי?

במידה ואתם צורכים תפריט מאוזן מבחינת כל אבות המזון, לא יגרם נזק אם תוסיפו כוסית משקה ליום. כוס הבירה או כוסית היין יכולים להוות תחליף לארוחת ביניים באותו יום, לדוגמה תחליף לפרי או לפרוסת לחם עם ריבה.

הקפידו לא לחרוג מהכמות המומלצת (כפי שציינתי, מנה אחת לאישה ושתי מנות לגבר ליום) ותוכלו להנות מיתרונות האלכוהול מבחינה בריאותית וגם במסגרת תזונה נכונה.

והכי חשוב "אם שותים לא נוהגים" – אם אתם מתכוונים לשתות תנו את המפתחות לנהג התורן.

HAPPY NEW YEAR :) ולחיי תזונה נכונה גם בשנה האזרחית החדשה!!!

happy-new-year-wallpaper

  1. Mirelle כתב,

    פוסט חשוב וכתוב בצורה ברורה וכייפית!
    כל הכבוד :)

הוספת תגובה