קבל עדכונים מתזונה נכונה לחיים בריאים
נוב'
18
מאת עינב קרן-שיינהולץ

פחמימות – אפשר (ורצוי) גם איתן

לא פעם ולא פעמיים, נתתי למישהו תפריט וקיבלתי את התגובה: "כל כך הרבה לחם? זה המון פחמימות זה לא משמין?" ותמיד הם קיבלו את אותה תשובה: "מה שחשוב, זו תזונה נכונה והכול במידה". אז ממה בעצם עשוי הלחם, מהן פחמימות?

פחמימות הינן מקור האנרגיה המועדף עלינו (אני חושבת שרובכם תעידו שחיים ללא פחמימות, הם אינם חיים :) ).

הן נחלקות למספר סוגים:

חד סוכר- לא נמצא בדרך כלל בצורתו החופשית בטבע. לרב מרכיב את הדו והרב-סוכרים. לדוגמה גלוקוז (אותו מודדים בבדיקות הסוכר בדם), פרוקטוז (סוכר הפירות) וגלקטוז (תוצר של לקטוז, "סוכר החלב", בתהליך העיכול).

דו סוכרים- שלושת הדו-סוכרים המרכזיים בתזונה הינם: סוכרוז, לקטוז ומלטוז.

סוכרוז הינו "סוכר השולחן"; לקטוז- "סוכר החלב" – מוכר בעיקר בשל הרגישות הנובעת מאכילתו.

רב-סוכרים- שתי קבוצות עיקריות הן: העמילאנים, אשר נספגים ברובם בגופנו, והסיבים התזונתיים, אשר האדם לא מסוגל לפרק אותם ולכן לא יספגו.

הסיבים התזונתיים חשובים מאוד בדיאטה מאוזנת. הסיבים עוזרים בשמירת תקינות מערכת העיכול- שומרים על פעילות מעי תקינה, אשר מונעת הצטברות פסולת; עוזרים בהפחתת רמות כולסטרול; במניעת סרטן המעי הגס ומעודדים חיידקי מעיים טובים, אשר נמצאים באופן טבעי בגופנו ותפקידם בין היתר סיוע בעיכול המזון, נטרול חומרים רעילים, הגנה מפני חיידקים מעוררי מחלה וייצור ויטמינים וחומצות שומן המזינות את תאי המעי הגס.

אחוז הפחמימות בצריכה היומית נע בין 45% ל- 65% מסך הצריכה הקלורית היומית. ושוב, על מנת לא להסתבך בחישובים מספר כללים שכדאי ליישם:

 1. יש להפחית בצריכת פחמימות פשוטות – כגון סוכר לבן, לחם לבן ואורז לבן ולהקפיד לצרוך פחמימות מורכבות- כגון חיטה מלאה, שיבולת שועל, אורז מלא ועוד.
 2. יש להעדיף סוכרים ממקור טבעי- להם יש יתרון נוסף והוא הסיבים התזונתיים, אשר מספקים תחושת שובע לפרק זמן ארוך יותר מעבר ליתרונות שציינו כבר. לדוגמה, פירות.
 3. ושוב, הכי חשוב- לאכול הכול במידה, זוהי תזונה נכונה.
 1. בואו ננפץ כמה מיתוסים בתזונה : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] פחמימות – אפשר (ורצוי) גם איתן [...]

 2. הגשם מטפטף על העורף…חורף-וקר : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] פחמימות מורכבות על פני פחמימות פשוטות- צריכת פחמימות מעלה את [...]

 3. "יין ישמח לבב אנוש" – גם הקלוריות? : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] תרומתו הקלורית היא 7 קלוריות לגרם לעומת 4 קלוריות לגרם פחמימה או חלבון ו- 9 קלוריות לגרם שומן. לפני שאציין כמה קלוריות [...]

 4. תזונה נכונה גם לילדים : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] לפעילות המוח והשרירים והן מהוות מקור אנרגיה מרכזי. כפי שהזכרתי בעבר מקורות טובים לפחמימות הם דגנים מלאים, לחם, אורז ,תפוחי [...]

 5. ט"ו בשבט הגיע ואיתו גם תזונה נכונה : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] לגבי הכמות? הפירות היבשים, על אף היתרונות הרבים של הסיבים תזונתיים, הויטמינים והמינרלים שבהם, מכילים כמות סוכר גבוהה בפרי [...]

 6. רגע לפני הפרידה – לחם… : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] האינדקס הגליקמי היא כיצד תושפע עליית הסוכר בדם מאכילת מזון פחממתי. אינדקס גליקמי גבוה יגרום לעלייה מהירה של רמות סוכר [...]

 7. תזונה נכונה בהריון : תזונה נכונה לחיים בריאים כתב,

  [...] לאכול מזון פחממתי יבש לפני שקמים מהמיטה בבוקר (לדוגמה, קרקר או [...]

הוספת תגובה